Desatero pro rodiče s dětmi
1. Zubní kartáček
Žádná jiná pomůcka není dostatečná k mechanickému odstranění zubního plaku.
2. Kojení..
..není zlo, ale příčina všeho. Noční kojení nezpůsobí zubní kaz, pokud není současně přítomen na zubu plak.. pokud kaz vznikne, na vině je nedostatečná hygiena (otírání gázou po každém kojení je spíše šikana maminek).
3. Mezizubní pomůcky
Kde se zuby dotýkají, musí být tento prostor čištěn mezizubní pomůckou (mezizubní kartáček, nit).
4. Správně zvolená mezizubní pomůcka
Kartáček je lepší než nit a to na 100% platí u stoliček. S nití je těžší manipulace. Naučte se dítěti kartáček zavést a zjistíte, že dostat se s nití před bod kontaktu je mnohonásobně pracnější s rizikem poranění dásně. U kartáčku je zásadní správná velikost a to většinou!! není ta úplně nejmenší!! Nit tam, kam se kartáček nedostane, případně na přední zuby.
5. Dočišťování
Malé dítě si zuby nijak samo nevyčistí. U školního dítěte postupně můžete přejít z plného dočišťování do kontrolovaného čištění rodičem (za pomocí obarvení plaku plak detektorem).
6. Dudlík..
..nejlépe žádný, pokud, tak ortodontický s plochou částí, která je mezi čelistmi. Odstranit do 1,5 roku (max 2 roky).
7. Nechce si nechat vyčistit...
... motivujte, hledejte, nevzdávejte se, ale i tak čistěte. Zuby nemají rozum, aby počkaly (k motivaci za mě klidně i elektrický kartáček, ale dítě se musí učit i techniku s klasickým kartáčkem a elektrický kartáček nenahrazuje dočišťování rodičem).
8. Vyražení dočasného zubu
Nikdy se do lůžka nevrací! Nikdy! Hrozí poranění zárodku stálého.
9. Vyražení stálého zubu
Nesahejte na hořen, uložte do mléka a spěchejte k zubaři. Čas mimo lůžko je zásadní pro další prognózu zubu.
10. Ulomení stálého zubu
Může se stát, když nejste přítomni. Naučte své děti, že pokud se něco takového stane (ve škole, na hřišti..), že na prvním místě nemají utíkat domů, ale zůstat na místě úrazu a hledat úlomek!! Pokud najdou, uložit do vlhka, za vámi a hned k zubaři.
Zdroj: @dentist_for_small